Чи слід заборонити одноразові вейпи?

Чи слід заборонити одноразові вейпи?

Прогулюючись вулицею, можна часто побачити викинуті на землю різнокольорові пластикові трубки розміром з палець — вейпи та одноразові електронні цигарки. Їх популярність дійсно зростає, особливо серед людей віком від 18 до 34 років, а разом з тим зростає і проблема їх неправильної утилізації.

Вони прості у використанні й дешеві, через що у курців закріплюється таке ж відношення до їх утилізації. Між тим багато хто вважає їх справжнім екологічним кошмаром та вимагають заборонити. Представники ж вейп-індустрії, тобто самі виробники одноразок, а також дистриб’ютори, наприклад Магазин Аладін https://aladin-kiev.com/, вважають, що проблема полягає в нечітких правилах утилізації та відсутності національніих схем переробки. Тобто займатися цим питанням має і держава — забезпечувати курцям можливість позбуватися використаних одноразових цигарок правильно.

Одноразові вейпи, які витримують приблизно 600 «затяжок», містять цінні матеріали — такі як літієві батареї та мідь, а також пластик, тобто вони класифікуються як електричне та електронне обладнання, що ставить їх у ту ж категорію, що й такі товари, як чайники чи кухонні міксери. Споживачі повинні утилізувати їх у побутовому центрі переробки або в магазині, де вони придбали пристрій. А їх якраз і немає.

Одноразові вейпи можна придбати у кожному магазині чи супермаркеті, поруч зі звичайними цигарками та жувальною гумкою. На відміну від багаторазових пристроїв їх не цінують. Й навіть більше: недавнє дослідження показало, що більше половини вейпів викидається безпосередньо у смітник. Щотижня на смітник викидається до 1,3 мільйона одноразових цигарок. Очікується, що через подібні втрати світовий попит на літій зросте втричі.

Літієві батареї, завдяки яким працюють такі одноразки, лише в цих вейпах прирівнюються до 10 тонн літію на рік, що еквівалентно батареям у 1200 електромобілях. Це справжня екологічна проблема!

Між тим навіть за присутності в країні відповідних законів, заводів з переробки та місць, де можуть приймати використані вейпи та одноразки, переробка електронних цигарок не така вже й проста. У разі пошкодження літієві батареї взагалі можуть спричинити пожежі на заводах з утилізації відходів. Тобто у одноразових цигарок є ще одна проблема — вибухонебезпечність та самозаймання. 

Деякі лікарі кажуть, що компанії, що випускають електронні сигарети з яскравою упаковкою, екзотичними смаками та привабливими назвами, націлені на підлітків та навіть дітей. До того ж довгостроковий вплив вейпінгу на здоров’я невідомий. Усе це та труднощі переробки одноразових вейпів спонукають активістів закликати до заборони одноразок. Ну а поки на ринку існує справжня плутанина щодо правил утилізації та нерозуміння»  щодо того, хто взагалі має відповідає за це.